W zależności od rodzaju peelingu istnieją różne preparaty, które można wykonać. Należą do nich peelingi głębokie, średnie i powierzchowne. Istnieją również różne skutki uboczne i korzyści związane z każdym typem.
Peelingi powierzchowne/lekkie
Niezależnie od tego, czy chcesz zmniejszyć pigmentację, pozbyć się blizn potrądzikowych, czy po prostu wygładzić cerę, peelingi chemiczne są świetnym rozwiązaniem. Usuwają one wierzchnie warstwy skóry i odsłaniają nową skórę pod nimi.
Lekkie peelingi chemiczne są stosowane do usuwania martwych komórek skóry i minimalizowania drobnych linii i zmarszczek. Są to najdelikatniejsze z dostępnych peelingów i nie wymagają żadnych przestojów. Można je wykonać w domu lub zlecić lekarzowi medycyny estetycznej lub lekarzowi z certyfikatem.
Niektórzy klienci zgłaszają, że ich skóra może wyglądać na łuszczącą się przez kilka dni po lekkim peelingu, ale kosmetyki mogą pomóc to ukryć. Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego, pamiętaj, aby porozmawiać z dermatologiem i upewnić się, że jest to właściwy wybór dla Twojej skóry.
Podczas lekkiego peelingu chemicznego, rozcieńczona wersja kwasu glikolowego jest nakładana na skórę na kilka minut. Po zabiegu skóra jest osuszana. Niektórzy pacjenci zgłaszają, że doświadczają uczucia kłucia, gdy peeling zaczyna działać. Jeśli odczuwasz dyskomfort, pomocne mogą być dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Można również zastosować zimny okład na ten obszar – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu megastomatolog.com.pl.
Ponadto, dermatolog może zalecić zaprzestanie przyjmowania niektórych leków na receptę przed zabiegiem. Mogą również zalecić unikanie niektórych zabiegów kosmetycznych, takich jak farbowanie włosów. Niektóre osoby mają większe ryzyko powstania blizn i przebarwień pozapalnych. Jeśli jesteś podatny na blizny, dermatolog może zalecić mniej agresywne leczenie.
Rodzaj kwasu zastosowanego w peelingu chemicznym może decydować o jego głębokości. Lekkie kwasy, takie jak kwas glikolowy, są często używane do powierzchownych peelingów. Jednak głębsze peelingi chemiczne mogą zapewnić bardziej dramatyczne rezultaty. Głębsze peelingi chemiczne wymagają również dłuższego czasu przestoju.
Głębokie peelingi chemiczne wymagają znieczulenia ogólnego, dlatego podczas zabiegu może być konieczne podanie środków przeciwbólowych. Konieczne będzie również noszenie opatrunku chirurgicznego. Skóra stanie się czerwona i obrzęknięta, a Ty będziesz musiała codziennie stosować maść.
Do usunięcia wierzchnich warstw skóry lekarz użyje roztworu chemicznego. Często jest to roztwór Jessnera, który zmniejsza pigmentację u osób o ciemnej karnacji. Rezultaty mogą być natychmiastowe, ale proces gojenia może trwać do siedmiu dni.
Peelingi średnie
W porównaniu z głębokim peelingiem chemicznym, średnie preparaty do peelingów chemicznych są łatwiejsze dla organizmu. Nie wymagają znieczulenia ogólnego. W zależności od wielkości leczonego obszaru, zabieg trwa od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut.
Przed wykonaniem średniego peelingu chemicznego, będziesz chciała upewnić się, że Twoja skóra jest zdrowa. Powinnaś również upewnić się, że masz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Powinnaś również unikać stosowania produktów, które wysuszają Twoją skórę.
Średni peeling chemiczny to świetny sposób na usunięcie drobnych linii i zmarszczek, poprawę struktury skóry i wyrównanie plam starczych. Można je również stosować do poprawy wyglądu plam słonecznych, blizn potrądzikowych i rogowacenia aktynicznego.
Peeling średni może być również określany jako peeling niebieski. Jest to peeling chemiczny, który zawiera kwas trójchlorooctowy, czyli TCA i jest nakładany na skórę. Towarzyszy mu również chłodny kompres, aby zdrętwiała skóra.
Peeling średni to także świetna opcja dla osób, które mają ograniczony budżet. Poprawi on stan Twojej skóry bez konieczności stosowania bolesnych zastrzyków. Daje również gładki, odświeżony wygląd Twojej skóry.
Przed wykonaniem średniego peelingu należy skonsultować się ze specjalistą od pielęgnacji skóry. Specjalista zapyta Cię o rodzaj i stan Twojej skóry oraz pomoże Ci wybrać najlepszy zabieg dla Twoich potrzeb. Specjalista omówi również ryzyko i korzyści związane z różnymi rodzajami peelingów chemicznych.
W zależności od rodzaju wykonanego peelingu chemicznego, proces rekonwalescencji może trwać od dwóch do pięciu dni. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać stosowania jakichkolwiek produktów złuszczających. Możesz również chcieć pić dużo wody. Należy również unikać palenia papierosów, ponieważ spowalnia to proces gojenia i sprawia, że skóra wygląda na zniszczoną.
Peeling średni może być stosowany na twarz, szyję lub inne obszary ciała. W zależności od wielkości leczonego obszaru, może być konieczne wykonanie kilku zabiegów. Dobrym pomysłem jest również nakładanie co dwie do trzech godzin kremu z filtrem przeciwsłonecznym, a także kremu nawilżającego.
Peelingi głębokie
W przeciwieństwie do peelingów powierzchownych, które leczą drobne problemy skórne, głębokie peelingi chemiczne mają najwyższe stężenie składników złuszczających. Peelingi głębokie pomagają wyeliminować nieprawidłowości pigmentowe i głębokie blizny potrądzikowe. Mogą one również zmniejszyć plamistość skóry. Peelingi głębokie promują również gwałtowny wzrost obrotu komórkowego.
Aby uzyskać najlepsze wyniki z głębokiego peelingu, ważne jest, aby procedura została wykonana przez dermatologa z certyfikatem. Głębokie peelingi nie powinny być wykonywane przez kosmetyczkę lub w domu. Podczas zabiegu skóra zostanie uspokojona, a lekarz użyje aplikatora z bawełnianą końcówką do nałożenia roztworu chemicznego.
Głębokie peelingi są zwykle wykonywane w 15-minutowych odstępach, co ogranicza ilość kwasu, który może być wystawiony na działanie skóry. Rekonwalescencja po głębokim peelingu jest zazwyczaj długa, a pacjenci będą potrzebowali czasu na wyleczenie. Pacjenci mogą również potrzebować unikać słońca, ponieważ substancje chemiczne mogą powodować tymczasowe przebarwienia skóry.
W głębokich peelingach stosowane są fenole, które są toksyczne dla wątroby i nerek. Uszkadzają one również mięsień sercowy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania fenoli.
Peelingi głębokie nie są wskazane dla kobiet w ciąży oraz osób z otwartymi zmianami skórnymi. Powinny ich unikać także osoby o ciemniejszych odcieniach skóry. W trakcie zabiegu skóra może stać się biała lub szara. U osób o wrażliwej skórze może wystąpić zaczerwienienie i pęcherze.
Regeneracja po głębokim peelingu może trwać od 10 do 14 dni. Pacjenci mogą powrócić do normalnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy ich skóra zostanie w pełni naprawiona.
Głębokie peelingi chemiczne nie są zalecane dla osób o ciemniejszym kolorze skóry, ponieważ mogą one doświadczyć hipopigmentacji. Jednak pacjenci o jasnej karnacji mogą być leczeni silniejszymi peelingami chemicznymi.
Głębokie peelingi chemiczne nie są również zalecane dla kobiet w ciąży oraz osób ze zmianami otwartymi. Mogą również powodować silny ból i zaczerwienienie, które może utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Podczas jego trwania pacjenci mogą wymagać noszenia opatrunków chirurgicznych.
Pacjenci mogą potrzebować przyjmować antybiotyki i unikać ekspozycji na słońce przez kilka dni po zabiegu. Powinni również postępować zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez lekarza.
Efekty uboczne
Stosowanie peelingów chemicznych może stanowić mniej inwazyjny sposób na wygładzenie niektórych nierówności skóry. Jednak procedura ta wiąże się z własnym zestawem zagrożeń. Ryzyko to obejmuje możliwość infekcji, powstawania blizn i uszkodzenia narządów. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed poddaniem się peelingowi chemicznemu.
Peelingi chemiczne są stosowane w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek i trądziku. Proces rozpoczyna się od nałożenia na skórę roztworu alkoholu i acetonu. Powoduje to obrzęk skóry i powstawanie pęcherzy. Obszar ten jest następnie zabezpieczany bandażem. W celu zmniejszenia dyskomfortu można zastosować chłodny kompres.
Niektóre substancje chemiczne stosowane w głębokich peelingach mogą uszkodzić mięsień sercowy i wątrobę. Te substancje chemiczne nie powinny być stosowane przez osoby, które mają problemy z sercem lub które mają historię chorób serca.
Głębokich peelingów powinny unikać również kobiety w ciąży. Niektóre substancje chemiczne są również w stanie wywołać wirusa opryszczki.
Pacjenci, którzy mieli peelingi chemiczne powinni unikać słońca przez kilka miesięcy. Substancje chemiczne mogą uszkodzić warstwę ochronną skóry i mogą powodować trądzik, wysypki i pryszcze. Niektórych z tych problemów można uniknąć przyjmując antybiotyki lub leki steroidowe.
Istnieją również niektóre peelingi chemiczne, które mogą zwiększyć ryzyko infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Niektóre substancje chemiczne mogą nawet wywołać zimne owrzodzenia. Tego typu peelingi chemiczne nie są objęte typowymi polisami ubezpieczenia zdrowotnego.
W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, efekty uboczne mogą trwać od kilku dni do miesiąca. Te efekty uboczne mogą obejmować uczucie kłucia, zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze i ból. Ból może być zmniejszony przez zastosowanie okładów z lodu.
Peelingi chemiczne są zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Twój lekarz może podać Ci środek uspokajający przed zabiegiem, aby zmniejszyć ból. Może być również potrzebna recepta na leki przeciwbólowe.
Efekty uboczne, które występują po peelingu chemicznym mogą obejmować podrażnienie skóry, pęcherze, strupy, blizny i infekcje. Niektóre substancje chemiczne stosowane w głębszych peelingach mogą wywołać problemy z sercem, nieregularne bicie serca oraz uszkodzenia nerek i wątroby.